Jan van Nassaustraat 21, 2596 BL Den Haag
Ma – Vr 8:30 – 17:30
post@driessenaccountancy.nl

Pakketjes van buiten de EU worden vanaf 1 juli fors duurder

Wie vanaf 1 juli een pakketje bestelt van buiten de EU, gaat daar € 3 extra invoerheffing over betalen. Vanaf november komt daar ook nog een Europese heffing van € 2 bovenop. Daarmee wordt een pakketje uiteindelijk € 5 duurder dan nu. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg van Financiën in een Kamerbrief.

Vrijstelling voor goedkope pakketjes verdwijnt

Op dit moment geldt nog een uitzondering voor pakketjes met een waarde van minder dan € 150. Die vrijstelling verdwijnt. Daardoor worden ook goedkope bestellingen uit bijvoorbeeld China of andere landen buiten de EU extra belast.

Kosten hangen af van de factuur

De nieuwe heffing wordt niet per pakket berekend, maar per productregel op de factuur. Dat betekent:

een pakket met drie verschillende producten kan duurder uitvallen;
een pakket met drie identieke producten blijft relatief goedkoper;
voor bulkzendingen geldt een lager tarief van € 0,50 per productregel.
Waarom komt deze heffing er?

De overheid wil met deze zogeheten handling fee:

de enorme stroom goedkope pakketjes uit vooral Azië afremmen;
én de kosten van douanecontroles dekken.

De opbrengst van de Europese heffing gaat naar de douane. De inkomsten uit de Nederlandse heffing vloeien naar de staatskas.

Honderden miljoenen extra inkomsten

Volgens Eerenberg leveren de maatregelen Nederland flink wat op:

de Europese heffing moet in 2026 en 2027 bijna € 600 miljoen opleveren;
de nationale invoerheffing levert naar verwachting jaarlijks ruim € 180 miljoen op.

Daar staat tegenover dat de overheid ook € 100 miljoen per jaar wil uittrekken voor extra toezicht op de onlinehandel.

Niet alleen Nederland

Nederland is niet het enige land dat deze stap zet. Ook Frankrijk, België en Luxemburg voeren vergelijkbare heffingen in. Daarmee willen landen voorkomen dat pakketjes via een buurland worden ingevoerd om kosten te ontwijken.

Het vaste Nederlandse tarief van € 3 geldt voorlopig tot 1 juli 2028.

Bron: Ministerie van Financiën